איך להתכונן לפגישה עם חוקר פרטי

פגישה עם חוקר פרטי אינה “עוד פגישה” עם בעל מקצוע, אלא כזו העשויה להניע מהלכים שיהיו להם השלכות משמעותיות על החיים האישיים, המקצועיים או העסקיים. על כן, לקראת פגישה זו יש להיערך בצורה נכונה ולהגיע כשאתם מוכנים מכמה בחינות.

מצד אחד אם יש לכם חשדות משמעותיים, למשל לגבי עובד בעסק המעביר מידע למתחרה, מטפל הפוגע בקשיש, בן זוג שבוגד וכדומה, עדיף לפנות אל חוקר פרטי בהקדם שכן השינוי בהתנהגות שלכם, בטון, בשפה ובשפת הגוף יורגשו על ידי האדם השני בסופו של דבר. מצד שני, כאשר אתם מגיעים לפגישה עם החוקר הפרטי כדאי שתהיה מוכנים לכך שלתהליך שאתם מתחילים יהיו תוצאות.

לשמור על דיסקרטיות

אנשים יותר רגישים לזולת ממה שאתם חושבים, לכל הפחות לסימנים שהוא משדר במודע או שלא במודע החוצה. יתר על כן, אדם המבצע פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם המצופה ממנו, נעשה רגיש עוד יותר. לדוגמא, עובד הגונב מבית העסק או מעביר מידע למתחרה, יהיה בתקופה הזו הרבה יותר רגיש לניואנסים קטנים, לשינויים בהתנהגות של המעסיק. באותו האופן, בת זוג שבוגדת תהיה בתקופה הזו יותר רגישה למצבי הרוח או למבטים חשדניים של הגבר שאליו היא נשואה.

מאידך, כאשר עולים חשדות כאלו ואחרים, לרוב יש לכך השפעה רגשית: אתם עלולים להיות יותר רגזניים, פחות מאוזנים, לשנות התנהגויות והרגלים וכן הלאה. כאמור, הצד השני רגיש לשינויים כאלו ואתם בהחלט עלולים להביא לזהירות יתרה מצידו, מה שעלול לפגום גם בחקירה. לכן, מומלץ שלא לספר כמובן לאף אחד על חשדותיכם לפני שאתם פונים במשרד החקירות. בנוסף, שמרו על שגרת היום, הפעילות וההרגלים שלכם כאילו דבר לא קרה, השתדלו להפגין כלפי האדם השני את אותה התייחסות כפי שהיה עד כה, ואל תתנו לו כל סיבה להניח שיש דברים בגו. אמנם, חוקר פרטי מיומן בהחלט יכול לעלות ולהביא ראיות גם כשנחקרים יותר זהירים, אך הזהירות שלהם עשויה להפוך את העבודה ליותר ממושכת ומורכבת, והדבר ישפיע גם על העלויות שלכם בסופו של יום.

לחשוב מה מטרת החקירה

אחד ההיבטים החשובים ביותר הוא להגדיר לעצמכם מראש מה תרצו להשיג מהחקירה. כך למשל, אם מדובר בעובד שאתם חושדים בו בגניבת כספים או ציוד, שגם חשוף למידע רגיש בחברה – האם תרצו שהראיות בחקירה ישמשו לצורך עימות אישי מולו, האם לצורך דיון בוועדת משמעת של החברה, האם לצורך מו”מ מולו, האם בשביל לגייס אותו לשירותיכם כנגד המתחרים? או אולי הכוונה היא לפטר אותו ולהשיג ראיות שישמשו בדיונים בבית הדין לעבודה, או שאתם מתכננים להגיש תביעת נזיקין או להביא לפתיחת הליך פלילי? במילים פשוטות: מה היעד שתרצו להשיג עם החקירה וחומריה.

להיות מוכנים למסור מידע אישי

פגישה עם חוקר פרטי אינה בהכרח נעימה. מדובר בפגישה בה עליכם למסור לנו כמה שיותר פרטים אודות המקרה, ולא פעם מדובר בפרטים רגישים, אינטימיים או מביכים. כך למשל, אם מדובר בחשד לבגידת בן הזוג עלייך להיות מוכנה למסור פרטים אודות שינויים בהרגלי ההתנהגות שלו, השעות שבהן הוא עובד, בגד חדש שהוא לובש, כסף שיצא מחשבון הבנק, שעות עבודה שנעשו מאוחרות, שינויים במצב הרוח, הסברים ותירוצים שהוא נותן, מתי הוא יוצא מהבית ומתי הוא חוזר, מהם התחביבים שלו, מי החברים ומתי הוא נוסע אליהם, ועוד שורה ארוכה של פרטים. יש להבין כי פרטים אלו הינם חיוניים לקיום חקירה אפקטיבית, ועלינו להיות יסודיים בשאלות.

לבדוק את הסמכותיו של החוקר הפרטי

חוקר פרטי בישראל אינו יכול לעבוד ללא רישיון, ויש לוודא שהוא מחזיק בו. יתר על כן, יש הבדל בין חוקר פרטי מורשה לבין בעל משרד חקירות. חוקר פרטי מורשה הוא אדם המוסמך לבצע חקירות פרטיות, אך אינו יכול לקבל אתכם בעצמו כלקוחות פרטיים אלא אם הוא עובד מן המניין במשרד חקירות המנוהל על ידי אחר. חוקר פרטי מורשה הוא מי שעמד בכל הקריטריונים הקבועים בחוק, ביניהם שלוש שנות התאמנות במשרד חקירות תחת פיקוח של מנהל המשרד, ומעבר מבחן הסמכה של משרד המשפטים. זאת כמובן לצד היותו ללא רישום פלילי, ללא תלונות התלויות כנגדו, מעל גיל 18 ואזרח ישראל. לעומת זאת, בעל משרד חקירות הוא מי שיש לו לפחות 5 שנות וותק כחוקר פרטי מורשה, הוציא את הרישיון הרלוונטי, ולכן ביכולתו לקבל אתכם כלקוחות פרטיים באופן עצמאי.

לוודא שיש כימיה עם החוקר

אישיותו של החוקר הפרטי אינה צריכה להיות בהכרח נעימה ואינכם צריכים להיות חברים. הדבר החשוב ביותר מבחינתכם הוא רמתו המקצועית. יחד עם זאת, חשוב גם לשים לב האם מדובר באדם שאתם נותנים בו אמון, שיש מידה מספקת של נוחות, שאתם יכולים לשתף אותו בפרטים האישיים שלכם, ושילווה אתכם לאורך מהלך החקירה באופן המשרה ביטחון ומקצוענות.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים לקריאה

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות