חוקר פרטי – שילוב בין אכיפת החוק לביצוע עבודה רגישה

על פי חוק “חוקרים פרטיים ושירותי שמירה”, לטובת הלקוח, חוקר פרטי מקבל את הזכות לאסוף מידע ולערוך מעקבים. ניתן ללמוד על כמה הגבלות בפעילות זו מהחוק עצמו. באישור רשויות אכיפת החוק, חוקר פרטי יכול להשתמש בנתונים מרשומות משפטיות ומערכות מידע רשמיות: תיקי משפחה, תיקי גופות לא מזוהות, רישומי טביעות אצבע, רישומים של כלי נשק, רישומי עבריינים לפי סימנים חיצוניים, רישומים של פשעים לפי שיטות ביצועם, רישומים של דרכונים גנובים ואובדים ומסמכים אישיים אחרים, כאשר בעזרת כל אלו בעצם מתבצע חלק ניכר מעבודת הבילוש והחקירה.

מה כוללת עבודתו של חוקר פרטי

פעילותו של חוקר פרטי מומלץ כוללת איסוף ואימות מידע המעניין את הלקוח: מידע על תיקים אזרחיים ופליליים, וכן מידע על החיים האישיים וההתנהגות של אזרחים בודדים. במקרים מסוימים, איסוף מידע כזה עשוי להפר את הזכות החוקתית של אזרח לפרטיות, סודות אישיים ומשפחתיים, הגנה על כבודו ושמו הטוב. לפיכך, חוק “חוקרים פרטיים ושירותי שמירה” אוסר על איסוף מידע הקשור לחיים האישיים, לאמונות הפוליטיות והדתיות של יחידים. האיסור אינו כולל איסוף מידע על תאריך לידה, מקום לידה, מקום מגורים ועבודה, לימודים, פעילות רשמית, יחס לחובות העבודה, הרשעות עבר או עובדות של העמדה לדין פלילי ועוד.

תפקידו של חוקר פרטי במהלך תהליך משפטי

הצדק בתיקים אזרחיים מתבצע על בסיס עיון והערכה של הראיות שהוצגו על ידי הצדדים או המתבקשים על ידי בית המשפט. ראיות משפטיות הן נתונים עובדתיים שיש להם את הנכס הרלוונטי והם משמעותיים עבור השגת התוצאות הרצויות של התיק. על הראיות לבוא לידי ביטוי בצורה הפרוצדורלית הקבועה בחוק. לפיכך, בית המשפט מקבל מידע אך ורק על בסיס ובאופן שנקבע בחוק, ואינו יכול להיות מושא לקשר חוזי עם חוקר פרטי לאיסוף מידע בתיק אזרחי. עם זאת, חוקר פרטי רשאי לשמש עד בבית המשפט אם במהלך עבודת בילוש לפי הסכם עם משתתף בהליך אזרחי, נודע לו נסיבות חשובות. המידע שנאסף על ידי החוקר, בכפוף לכללי הקבילות והרלוונטיות, יכול לשמש ראיה כל עוד הזכויות החוקתיות של הזכות לפרטיות, סודות אישיים ומשפחתיים, פרטיות ההתכתבות ושיחות טלפון ועוד, כובדו וכפופים להגבלות פעילות של בלש פרטי. למשל, אדם המציג הקלטות אודיו או וידאו במדיה אלקטרונית או אחרת מחויב לציין מתי, על ידי מי ובאילו תנאים הם בוצעו. חוקר פרטי

פעילות בילוש עבור עסקים 

במסגרת עבודת הבילוש, משרד חקירות יכול לאסוף מידע למשא ומתן עסקי, לזהות שותפים עסקיים חדלי פירעון או לא אמינים, וגם ללמוד את השטח לפני ביצוע הליכים עסקיים משמעותיים. העובדה היא שבביצוע עסקה כל ארגון מסתכן במידע מוטעה לגבי נושא העסקה, כוונותיו האמיתיות והתנאים לעסקה. כדי למנוע זאת, יש צורך ללמוד היטב את הביוגרפיה המסחרית של השותף, יושרו הכלכלי וסמכותו מראש. אם לארגון אין שירות אבטחה משלו, אז הפתרון הטוב ביותר יהיה חתימת חוזה עם חוקר פרטי. מחקר שוק על ידי חוקר פרטי שונה ממחקר שיווקי: הוא ממוקד יותר וכולל איסוף מידע על משתתפי העסקה עבור מוצר מסוים, על תכונות היישום שלו בטריטוריה מסוימת והשלכות שליליות אפשריות עבור החברה.  בנוסף, ארגונים מסחריים עשויים להיות מעוניינים לאמת מידע מסוים על עובד פוטנציאלי, מה שיאפשר להסיק מסקנה לגבי התאמתו המקצועית ובעת החלטה על גישה לסודות רשמיים. על פי הסכם עם ארגון מסחרי או ללא מטרות רווח, בלשים יכולים לברר את הנתונים הביוגרפיים של העובדים בהסכמתם בכתב. יחד עם זאת, יש צורך לעמוד בדרישות החוק לאיסוף ועיבוד מידע. אם ניתן לקבל את הנתונים האישיים של העובד רק מצד שלישי, יש ליידע את העובד על כך מראש ולקבל ממנו הסכמה בכתב. על המעסיק ליידע את העובד לגבי המטרות, המקורות והדרכים להשגת נתונים אישיים וכן את ההשלכות של סירוב העובד לתת הסכמה בכתב לקבלתם. כפי שכבר הוזכר, פעילותם של חוקרים פרטיים הם בעלי אופי משפטי, המתבצעות על בסיס חוזים והסכמים חתומים מראש וכרוכים בתשלום. יחד עם זאת, על החוקר הפרטי להיות מוסמך על פי חוק לבצע פעולות בילוש וחקירה, וקבוע מול הלקוח מראש את התנאים והגבלות של פעילות בילוש. המשרד של דגן חקירות, העוסק בבילוש וחקירה פרטיים, עומדים בכל הכללים הנדרשים ודואגים לאכוף את החוק ביסודיות ומקצועיות. בעזרתו של חוקר פרטי מוסמך מטעם דגן חקירות, אתם תקבלו יחס אישי ופתרון יסודי וממוקד עבור הבעיה לשמה אתם פונים.

חוקר פרטי – שאלות ותשובות

 1. אילו פרטים אסור לחוקר פרטי למסור למעסיק על העובד?
  למעסיק אין זכות לקבל ולעבד נתונים אישיים על אמונות פוליטיות, דתיות ואחרות ועל החיים הפרטיים של העובד הפוטנציאלי. לפיכך, בירור נתונים אלו אינו יכול להיות נושא לחוזה למתן שירותי בילוש.
 2. מה הם שירותי הבילוש המבוקשים ביותר? שירותי הבילוש המבוקשים ביותר כוללים:
  – איסוף מידע על חייבים.
  – איסוף מידע לתיקים אזרחיים ופליליים.
  – חיפוש כלי רכב ורכוש.
  – חקירות פיננסיות.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים לקריאה

גילוי מתחזים ברשת
מאמרים

גילוי מתחזים ברשת

רשת האינטרנט והרשתות החברתיות, כגון פייסבוק, אינסטגרם ואחרות, הם פלטפורמות המאפשרות ליצור ולשמר זהות דיגיטלית בעלת נוכחות בעזרת תמונות, פוסטים, פרטים אישיים, דעות, התכתבויות, לייקים

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות