dagan.zaks@gmail.com
נעורים 2 Ramat Gan

  חקירות פרטיות

  באילו מקרים מבצעים חקירות פרטיות?

  חקירות פרטיות נדרשות בשורה ארוכה של מצבים שהחיים מזמנים, הן במישור האישי והמשפחתי, הן במישור הכלכלי, והן במישור העסקי והתעסוקתי. חקירות אלו נדרשות כאשר יש להגיע למידע שאנשים אחרים היו מעדיפים לשמור אותו בסוד, ולרוב אף עושים מאמצים ניכרים להסתיר אותו. לעיתים מדובר במידע על אי נאמנות בקשר זוגי, על חשבונות בנק ונכסים המוסתרים מפני נושים או בהליכי נישואין, מידע על פעילות בלתי הוגנת או אף בלתי חוקית של עובד במקום התעסוקה, וכדומה.

  בנוסף, שירות חקירות פרטיות מבוצע בעוד מקרים המצריכים התערבות מקצועית, כגון איתור בני משפחה ואנשים היקרים ללב בארץ ובחו"ל, ביצוע האזנות סתר בנסיבות שונות, גילוי האזנות סתר עקב חשד להאזנה לטלפון הסלולרי, במשרד או בבית. מעבר לכך פעילותו של משרד חקירות פרטיות עשויה להיות מגוונת ולהינתן למשל ללקוחות עסקיים המבקשים לבצע ניהול סיכון ארגוני, זקוקים לשירותי קב"ט ועוד. 

  השירות ניתן על ידי חוקרים פרטיים בעלי רישיון לעיסוק במקצועם, לאחר שעמדו בכל הדרישות והתקנות האמורות בחוק. מדובר באנשי מקצוע מיומנים ומנוסים שברשותם ארגז כלים נרחב, הכולל בין היתר יכולות מתקדמות לביצוע מעקבים, לדיבוב אנשים, לשחק תפקידים, וכן אמצעים טכנולוגיים להאזנה, לתצפית, לצילום נסתר, לגילוי מכשירי האזנה וכיוצא בזאת.

  מה הם סוגי החקירות הפרטיות?

  כאמור, ישנם מספר סוגים של חקירות פרטיות , ולהלן נתאר כמה מהמרכזיים והנפוצים שבהם. ראשית, ישנם חקירות אישיות אשר לרוב עוסקות במה שבינו לבינה, כלומר כאשר אחד מבני הזוג חושד בשני שהוא אינו נאמן לקשר ושיש לו רומן מחוץ לנישואין (או מחוץ לזוגיות במקרה של ידועים בציבור). בחקירות כאלו מתחקה החוקר אחר בן הזוג בשגרת יומו בשעות היום והלילה, ופועל בדרכים שונות על מנת לגלות ולתעד את הרומן שמתנהל – במידה שהוא אכן מתנהל. מבחינת בן הזוג ששכר את שירותי משרד החקירות, התוצאות עשויות לשמש על מנת להתעמת עם הבוגד ו/או על מנת להשתמש בראיות במהלך הליכי גירושין, ועל כך נרחיב בהמשך המאמר. מאידך, ייתכן שהחקירה תוביל לכך שבן הזוג השני אינו בוגד, ובכך יש הקלה גדולה ללקוח.

  סוג נוסף של חקירה פרטית נקרא חקירה כלכלית, ובמקרה זה קהל הלקוחות מתחלק לשני קהלים עיקריים. הראשון הוא שוב בני זוג, לרוב כאלו שכבר מצויים בהליכי גירושין או לקראתם, כאשר עולה החשד שאחד מבני הזוג (לרוב הגבר) פעל או פועל להסתיר נכסים וכספים מהצד השני. על פי החוק בישראל, בעת גירושין אמורים להתחלק כלל הנכסים המשותפים של בני הזוג, החל בדירה ועד לתוכניות חיסכון, שווה בשווה. מתוך ידיעת המצב יש הפועלים להסוות נכסים, למשל על ידי פתיחת חשבונות בנק חדשים – לעיתים בחו"ל, רישום נדל"ן על שם אחרים, השקעות נסתרות בבורסה ובאפיקים נוספים, וכדומה. מטרתה של החקירה במקרה זה היא כמובן לגלות את הנכסים המוסתרים, ולהעביר את המידע ללקוח – בין אם האישה או עורך הדין המייצג אותה.

  קהל נוסף הפונה אל שירות חקירות פרטיות בתחום הכלכלי, הינם נושים המבקשים לברר פרטים על חייבים. לא פעם, אנשים החייבים כספים לאחרים טוענים שהסכומים הדרושים אינם מצויים ברשותם, ולכן האפשרויות הנותרות בפני הנושה הן פנייה לבית משפט, להוצאה לפועל או להמתין ואף להתפשר ולוותר על חובו. במהלך חקירה כלכלית בודקים החוקרים את מצבו של החייב לאשורו, למשל אם יש נכסים הרשומים על שמו, האם יש לו פוליסות ביטוח שונות, האם פתוחים כנגדו הליכי הוצאה לפועל, ובכלל התנהלותו הכלכלית בעת האחרונה. יש לציין כי חקירות כלכליות עשויות להידרש במצבים נוספים, כגון לפני מתן אשראי או הלוואה, כאשר שוקלים להכניס לעסק שותף או משקיע, אחרי שאדם נפטר, ועוד. את אופן השימוש בראיות שהושגו במהלך החקירות נתאר בהמשך המאמר.

  סוג אחרון של חקירות פרטיות שיתואר כאן משתייכות מעיקרן לעולם העסקי, ובפרט לתחום של עובד-מעביד. אמנם, בעולם העסקי יש לא פעם צורך בשירות משרד חקירות פרטיות לצרכי ניהול סיכונים, שירותי קב"ט, השגת מידע ממתחרים וכדומה, אך חלק נכבד מהחקירות מתמקדות בעובדים עצמם. מדובר במצבים בהם מעסיק חושד בעובד כי הוא מעביר מידע למתחרים, שוקל לעזוב בקרוב ועבור לחברה מתחרה, או גונב כספים או מהמלאי של העסק, מבצע פעילות לא חוקית וכיוצא בזאת. בחקירות פרטיות אלו מתחקים החוקרים אחר פעילותו והתנהלותו של העובד באמצעים שונים, ומשיגים עבור הלקוח ראיות חותכות. כמו כן, משרד חקירות פרטיות עשוי להיות מגויס כאשר רוצים להקדים תרופה למכה, כלומר לבצע בדיקות מהימנות לעובדים עוד בעת הגיוס שלהם באמצעות ראיונות, בדיקות רקע ולעיתים אף פוליגרף.

  אילו ממצאים יכולים לעלות כתוצאה מחקירות פרטיות?

  ראשית, יש להדגיש כי שירות חקירות פרטיות מבוצע תמיד באופן דיסקרטי לחלוטין, והחוקר לעולם לא יגלה את דבר החקירה לצד שלישי כלשהו ללא אישור מפורש של הלקוח. כמו כן, למרות שאנשים נוטים לדמיין את עולם החקירות הפרטיות כמתנהל בעולם "אפור" מבחינת החוק, על החוקר להקפיד הקפדה יתרה על עמידה בדרישות החוק. אם לא כן, הראיות שהושגו לא יוכלו לשמש בתור ראיה בבית המשפט, רישיונו של החוקר יישלל וגם הוא וגם הלקוח עלולים למצוא את עצמם בפני אישומים פליליים.

  אם כן, הממצאים שיכולים לעלות כתוצאה מחקירות פרטיות תלויים כמובן בסוג החקירה המתבצעת, ובאותו האופן משתנה דרך השימוש בהם. כך לדוגמא, אם בוצע חקירה אישית שהעלתה כי בת הזוג אכן אינה נאמנה ומנהלת רומן, עשוי בן הזוג להשתמש בראיות שהושגו לצורך הליכי גירושין פתיחת תיק בבית דין רבני. בערכאה זו, לחוסר נאמנות של האישה יכולות להיות השלכות משמעותיות על זכויותיה. לעומת זאת, ייתכן שבן הזוג יבחר להתעמת עם אשתו והדבר יוביל דווקא לדרך חדשה ביחסים בטווח הארוך. במילים אחרות, ההחלטה נתונה לחלוטין בידי הלקוח ומשרד החקירות אינו צד בהחלטה.

  דוגמא נוספת: ייתכן שבחקירה כלכלית יתברר כי אדם החייב כספים וטוען כי אינו יכול לשלם, אכן מחזיק נכסים המאפשרים לו לפרוע את חובו באופן חלקי או מלא. עם המידע הזה יכול הנושה (לקוח המשרד) לבחור להתעמת מול החייב או לחילופין לפנות אל ההוצאה לפועל או לבית המשפט, עם ראיות קבילות המסייעות לקבל את הכספים המגיעים לו. מאידך, ייתכן שהחקירה תעלה שהחייב באמת אינו יכול לפרוע את חובו, וממצאים אלו ימנעו מהנושה לבצע צעדים משפטיים או לפתוח הליכים אחרים שיעלה לו בהרבה זמן וכסף לשווא. 

  עוד דוגמא היא גילוי כי עובד מעל באמון המעסיק על ידי העברת מידע למתחרים. ראשית, עצם החקירה והחשדות ההולכים ומתבררים יסייע ליצור חומת הגנה ומידור כנגד העובד שעדיין מועסק. שנית, הממצאים יאפשרו להתעמת מול העובד, לקיים שימוע ולפטרו מבלי חובת פיצויי פיטורין. שלישית, ניתן לחשוב על דרכים יצירתיים לגיוס העובד שוב לצד המעסיק. יחד עם זאת, במידה שמדובר בעובד שביצע עבירה פלילית, כגון גניבה מהעסק או כל פעילות בלתי חוקית אחרת, הרי שיש הכרח לפנות אל המשטרה ולהציג את הראיות שהושגו.

  איזה מידע יש להעביר למשרד החקירות?

  פניה אל משרד חקירות פרטיות אינה בהכרח נעימה, שכן בפגישה יהיה צורך לחשוף מידע ופרטים רגישים מהחיים הפרטיים או העסקיים. החוקרים המנוסים ערים לכך ויבהירו לכם שאתם יכולים להיות בטוחים בשמירה קפדנית על סודיות, בהם מחויב המשרד על פי כללי אתיקה נוקשים. יחד עם זאת, על החוקרים לקבל כמה שיותר מידע מאחר שהדבר יסייע רבות בניהול חקירה יעילה, מהירה וגם חסכונית יותר עבורכם. 

  כך לדוגמא, במידה וישנן חשדות לבגידה חשוב להסביר לחוקרים אילו התנהגויות עוררו את החשד, לתאר את סדר יומו של בן הזוג ברמת השעות, לספר על תחביבים שלו, על חברים שאולי שותפים לסוד, וכן מידע על הרכב, על הבית, על נסיעות לחו"ל, על שינויים בהוצאות בעת האחרונה וכן הלאה. לעומת זאת, בחקירה כלכלית המבוצעת למשל בהקשר לחלוקת רכוש בהליכי גירושין, יש לתאר את המצב הנוכחי הכלכלי, את נסיבות הגירושין, את הסיבה לחשוד שהבעל מחביא כספים ונכסים, פירוט של כספים ונכסים ידועים, בני משפחתו של הבעל העשויים לשתף פעולה עימו, וכן שורה ארוכה של פרטים הנוגעים להתנהלותו של הבעל בשגרה.

  איך בוחרים משרד חקירות פרטי שעונה לצרכים שלך?

  כמו בתחומים רבים אחרים, גם בתחום החקירות הפרטיות פנייה אל גורם אמין, רציני ומנוסה הינה קריטית להצלחה. יחד עם זאת, בניגוד לתחומים אחרים כאן לא ניתן להשיג המלצות מפני שמרבית האנשים לעולם לא יחשפו שנעזרו בשירותי משרד חקירות, ואילו המשרד עצמו מחויב לשמירה מוחלטת על סודיות. על כן, מה שנותר הוא לפנות מקצוענים המציעים שירות חקירות פרטיות ולברר מולם כמה פרטים.

  בראש ובראשונה, יש לוודא כי החוקר הפרטי מחזיק רישיון בתוקף. מדובר ברישיון הניתן לאחר עמידה בכמה תנאים כמו לימוד, מבחנים ותקופת התמחות, והוא גם מחודש מדי שנה כתלות באי פתיחת הליכים משמעתיים או פליליים כנגד החוקר. שנית, ישנה חשיבות גדולה למידת הוותק של החוקר, שכן וותק ממושך מעיד על יכולת גבוהה שהוכחה שוב ושוב לשביעות הרצון של הלקוחות. מעבר לכך, הניסיון העשיר שנרכש לאורך השנים מתבטא בדרכים יצירתיות ובפתרונות יעילים, שאותם לא ניתן לקרוא בספרים או בחוברות, אלא הם מגיעים מהשטח ועמידה בפני סיטואציות רבות ומגוונות.

  יחד עם זאת, גם אם מדובר בחוקר יחסית וותיק, יש לוודא כי הוא בעל ניסיון בתחום הרלוונטי עבורכם. כך לדוגמא, עשוי להיות חוקר מנוסה מאוד בחקירות אישיות, אך בעל פחות ניסיון וכלים בחקירות כלכליות, באיתור נעדרים, בכל הקשור לריגול עסקי, וכן הלאה. בנוסף, כאשר אתם מגיעים לפגישה עם החוקר נצלו אותה על מנת להתרשם מרמתו המקצועית, כפי שזו מתבטאת בהמלצות, ההצעות והתוכניות שהוא מציע, ובחנו את האינטואיציה שלכם – האם מדובר באדם שמבין על מה הוא מדבר? האם אתם מרגישים שניתן לסמוך עליו עם המידע הרגיש שלכם?

  לבסוף, ישנה כמובן גם שאלת העלויות, וכאן חשוב לקבל מהחוקר הצעת מחיר בהתבסס על השירותים השונים שיינתנו.

  איך נקבעים המחירים של חקירות פרטיות?

  יש לא מעט היבטים שיכולים להשפיע על מחיר חקירה פרטית, והם משתנים לגופו של מקרה בהתאם לאופי החקירה, למורכבותה ולממצאים שרוצים להשיג. בין היתר, העלות תלויה במספר החוקרים המעורבים, בשעות המעקב הנדרשות ובאמצעים המיוחדים, בהוצאות הרכב התלויות במרחק הנסיעה הנדרש, ועוד. במהלך הפגישה במשרד החקירות עניינים אלו יוסברו לכם באופן ברור ובשקיפות מלאה. כמובן שאינכם חייבים להסתפק בהצעת המחיר שניתנה לכם ותוכלו לפנות אל חוקרים אחרים לקבלת הצעות יותר משתלמות, רק הקפידו שהדבר לא יבוא על חשבון הוותק, הרצינות והמקצועיות של המשרד.

  קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני | קידום אתרים
  WhatsApp chat