בדיקת מהימנות עובדים

בדיקת מהימנות עובדים מה חשוב

גיוס עובדים חדשים לעסק אינו עניין של מה בכך, שכן מדובר בתהליך מסודר וממוקד שמטרתו להביא את האנשים המתאימים אל התפקידים הרלוונטיים. בתוך כך, אחת הסוגיות שיש לטפל בהן היא מהימנותו של העובד, העתיד להיחשף אל התחומים, הפעילויות, התוכניות והמהלכים הרגישים של החברה. על כן מבצעים מגוון חקירות עובדים שיבחנו את נאמנותו לארגון. ללא בדיקת מהימנות עובדים המבוצעת באופן נכון ומקצועי, החברה עלולה לגייס עובד שיתגלה כסוס טרויאני של מתחרים, או כאדם שעלול על בסיס עניינים אישיים להדליף מידע, לגנוב או למעול במעסיק בדרכים שונות.

איך מהימנות העובדים משפיעה על הארגון?

כיום ידוע לכל מנהל חברה כי ההון האנושי הוא המשאב החשוב ביותר שעומד לרשותו, אף יותר מהציוד הטכנולוגי, המוצרים והידע הקיים. בדיקת מהימנות עובדים הוא דבר הכרחי לחברה מצליחה. מכאן שחברות וארגונים משקיעים לא מעט כספים בגיוס מועמדים ראויים, בהכשרת העובדים וטיפוחם, ובשמירה על שביעות רצונם במקום התעסוקה. יחד עם זאת, הליכי הגיוס הרגילים באמצעות חברות ההשמה וכדומה, אינם יכולים תמיד לרדת אל הפרטים שצריכים להדליק נורת אזהרה. כך למשל, אין זה נדיר שחברה מתחרה תנסה להחדיר עובד למצבת כוח האדם של ארגון מתחרה, על מנת שישתלב במחלקה זו או אחרת ויבצע עבורה ריגול מודיעין עסקי.

מעבר לכך, אנשים המעוניינים להתקבל לעבודה מציגים את הפנים היפות שלהם, ולמרות שפסיכולוגים תעסוקתיים של חברת ההשמה מבצעים ראיונות, הם אינם יכולים לזהות היבטים מסוימים שהמועמד מסתיר. לדוגמא, קשה מאוד לזהות מועמד שיש לו רקע של רמאויות ושקרים, של שימוש בסמים, תסבוכות משפטיות, גניבות וכיוצא בזאת. מלבד רמת האמינות הנמוכה יחסית של אדם כזה, התסבוכות והקשיים שלו עלולים לייצר מצב של לחץ מצד גורם חיצוני, או אפילו פנייה עצמאית אל גורם כזה, במטרה למכור מידע או ציוד בעבור כסף. בדיוק על מנת למנוע מצבים כאלו אנו מבצעים בדיקת מהימנות עובדים.

בדיקת מהימנות עובדים

איך מבצעים בדיקת מהימנות עובדים?

הבדיקות שאנו מבצעים אינם מיועדות לרוב לעובד אחד, אלא מדובר בקבוצה של עובדים כחלק מגיוס כוח אדם לארגון. כמובן שהבדיקות גם אינן מחליפות את התהליך הרגיל של גיוס עובדים, כגון מעבר על קורות החיים, ראיונות וכדומה. אנשי המקצוע שלנו מגיעים אל הארגון ומבצעים תהליך בן כמה שלבים מול העובד, המתקדם לפי צורך משלב לשלב. במהלך בדיקת מהימנות עובדים ראשית, אנו בוחנים את המידע הבסיסי על העובד כגון קורות החיים שהגיש על הפרטים המצויים בהן, וכן את התפקיד שאותו הוא אמור למלא ומידת קרבתו העתידית לחומרים רגישים לארגון. מתבצע מעקב אחר עובדים בצורה אדוקה ודיסקרטית.

לאחר מכן אנו מקיימים שיחות עם המועמדים כאשר המוקד הוא על היבטים שיכולים להדליק נורה אדומה, למשל הקשר שלו למעסיק קודם, בעיה כלכלית או עם החוק וכן הלאה. אמנם אנו תלויים בתשובות שייתן המרואיין אך אנשי המקצוע המיומנים שלנו יודעים מה לשאול, וכיצד להפיק את המרב גם משפת הגוף, האינטונציה, הבעות הפנים של המרואיין וכדומה. כמו כן, במידת הצורך ניתן לתת למועמד לבצע בדיקות ממוחשבות הבודקות מהימנות ואמינות דרך שאלות הנראות בלתי קשורות לנושא.

ומה הלאה: באילו כלים משתמשים לבדיקת מהימנות עובדים?

ישנן בדיקות נוספות שביכולתנו לבצע, וזאת רק לגבי מועמדים המצדיקים זאת כגון תשובות שאינן מניחות את הדעת, סימני שאלה ואזהרה שהתעוררו, תפקיד רגיש במיוחד וכדומה. לדוגמא, ייתכן ונבצע בדיקת רקע שבה נבחן בשטח את הפרטים המצוינים בקורות החיים ושמסר המועמד בראיונות איתו, אל הנתונים שבאמת קיימים בשטח. בנוסף, במקרים מיוחדים כגון לתפקיד רגיש ומרכזי במיוחד בחברה, אנו עשויים להזמין את המועמד לבדיקת פוליגרף. אמנם, זכותו החוקית של המועמד לסרב לבדיקה כזו, אך אם הוא מסרב בוודאי ישנה סיבה טובה לכך – והדבר ישפיע על ההחלטה אם לקבלו לחברה.

מה ניתן להשיג באמצעות בדיקת מהימנות עובדים

עם תום הבדיקה אנו נספק דו”ח המפרט את הממצאים לגבי המועמדים והתאמתם מההיבטים שנבחנו למילוי תפקידיהם, ובהתאם לכך יקבל הלקוח את החלטתו. משרד חקירות דגן זקס יספק לכם את כל המידע הדרוש עבור בדיקה תקינה של מהימנות עובדים. חשוב לציין כי מלבד בדיקת מהימנות יש לנו כלים רבים העומדים לרשות מעסיקים, למשל במקרים בהם מתעורר חשד לגניבה, הדלפת מידע או כל מעילה אחרת של עובדים. באמצעות מעקבים, דיבובים, תצפיות וכלים נוספים שהשתיקה יפה להם, אנו יורדים לשורש העניין ומספקים למעסיק את החומרים שיאפשרו לו להתעמת עם העובד, לפטרו, להגיע עמו להסכמות חדשות, לתבוע אותו וכיוצא בזאת.

תחומי התמחות נוספים

בדיקת האזנה לטלפון סלולרי

בדיקת האזנה לטלפון סלולרי

בודקים את הטלפון שלך לעומק בחברת דגן חקירות ישמחו לתאם עבורך בדיקת האזנה לטלפון סלולרי בהקדם. יש לנו צוות מומחים שמגיעים מתחומים שונים ומאחורינו שורה

קרא עוד »
חוקרים פרטיים

חוקרים פרטיים

אילו הסמכות עוברים חוקרים פרטיים? פעילותו של חוקר פרטי בישראל מוסדרת באמצעות חוק משנת 1972, הנקרא חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה. על פי חוק, קיימים

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות