חקירות עובדים

עובדים בשביל הבטיחות שלך

בדגן חקירות מטפלים כבר מעל 20 שנה בסוגיות שקשורות לחקירות עובדים ומעקבים. אנו מבינים את הרגישות של הנושא עבורך, מתחייבים להעמיד לרשותך צוות אמין ומקצועי ומוכנים לענות לך על כל שאלה בהתראה קצרה. לאורך השנים טיפלנו במגוון חקירות שמטרתן לאתר סיכונים בעסקים ובחברות – ולחסוך עבורך עוגמת נפש מיותרת.

חקירות עובדים ותיקים וחדשים

מהי הדרך הנכונה לחקור את העובדים בארגון? כל כמה זמן מומלץ לתאם שירותי חקירות לטובת כך? ומה מבדיל גניבה ממעסיק מכל גניבה בנסיבות אחרות?

ההון האנושי הוא המשאב החשוב ביותר של העסק המודרני. עם זאת, חברות במגזר הפרטי והעסקי כאחד חשופות לסיכונים מצד העובדים. הדרך למנוע את הסיכונים הללו היא להפעיל כלים מתקדמים המיועדים ספציפית עבור בדיקת עובדים כבר בשלבי הגיוס. במידה וכלים אלו לא משיגים תוצאות, ניתן גם לבצע חקירת מהימנות עובדים תוך כדי העבודה השוטפת. הדגש צריך להיות בכל מקרה על מעקב אחר עובדים במקום העבודה ועל ביצוע כל פעולה מן הסוג הזה לפי הוראות ולשון החוק.

ההיבט הרגשי של חקירות עובדים

הצורך בשירותי חקירות עובדים נובע מההיבט הרגשי של הסוגיה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, רוב המעילות והגניבות לא בהכרח מגיעות מעובדים חדשים. דווקא העובדים החדשים הם אלו שבדרך כלל חוששים לבצע מהלכים מן הסוג הזה ולסכן את עתידם המקצועי. בפועל, העובדים הוותיקים ולפעמים גם מנהלים בכירים הם אלו שמסכנים את האינטרסים של החברה או העסק. במקרים כאלה קשה לבצע חקירות באופן דיסקרטי – אלא אם מעבירים את האחריות לידיים של אנשי מקצוע שאינם מעורבים רגשית בסוגיה.

איך יודעים שיש צורך בחקירה?

יש כמה סימנים שמעידים ברמה גבוהה יחסית של ודאות על הצורך בהפעלת שירותי חקירות עובדים מצד חברת חקירות חיצונית. קודם כל, רוב החקירות מתחילות על רקע חשד להעלמת כספים או מידע של בעלי מניות בחברה. השכרת חוקר פרטי מומלץ בתחום, תפתור לכם את הבעיה ופתירת התעלומה. במקרים כאלה בעלי המניות עצמם שמים לב למשהו חשוד ולהפרת קניין רוחני שלפי החוק שייך להם. שנית, יש צורך בחקירה כאשר מתקיימות גניבות של ציוד, כסף וחומרי גלם מתוך מקומות מאובטחים. לאנשים מחוץ לחברה או לעסק אין גישה למקומות כאלה ולכן כאשר ציוד נעלם מהם – אפשר להפעיל מערך חקירות חיצוני ולרדת לשורש העניין.

מאפיינים של גניבה ממעסיק

חקירות עובדים חדשים או ותיקים חשובות גם כי לגניבה ממעסיק יש מאפיינים מיוחדים. בניגוד לגניבה רגילה שבה הנזק הוא בעיקר כספי, בגניבה ממעסיק עלולה להיות פגיעה תדמיתית בשם הטוב ובמוניטין של החברה. בתוך כך, רוב החברות אינן מעוניינות שפרטי המקרה ידלפו לתקשורת ולכן הן מעדיפות לבצע את החקירה באופן דיסקרטי. באותן חברות גם נמנעים מפניה למשטרת ישראל לפני שממצים את ארגז הכלים הפרטי שעומד לרשותן, כמו למשל באמצעות ביצוע מעקבים צמודים.

כלים למעקבי עובדים

מעקב אחר עובדים במקום העבודה יכול להתבצע בעזרת כלים שונים. הכלים הנפוצים שבהם משתמשים לטובת מעקבים מן הסוג הזה כוללים מכשירי האזנה, מכשירי הקלטה וציוד מתקדם לאיסוף ראיות מהימנות ובעלות תוקף על ידי בלש פרטי ששוכרים דרך משרד חקירות. מלבד התוקף של הראיות, החברה שמבצעת חקירות עובדים כפופה להוראות החוק בנוגע למעקבים עצמם. למעשה, חברת חקירות שעוקבת אחרי עובדים באופן שלא עולה בקנה אחד עם לשון החוק מסכנת גם את עצמה וגם את הלקוח.

חקירות עובדים

האם ניתן להבטיח אמינות של עובדים?

מעסיקים מנוסים מפעילים את כל הכלים שעומדים לרשותם כדי לנסות להבטיח אמינות גבוהה של עובדים כבר בשלבי הגיוס. את זה עושים באמצעות בדיקת עובדים חיצונית על בסיס מכשירי פוליגרף או שיחות אישיות. בניגוד למעקב אחר עובדים במקום העבודה שאותו מבצעים רק אחרי שמתעוררים חשדות מסוימים, בדיקת מהימנות עובדים היא כלי לגיטימי לסינון בין מועמדים למשרות רגישות. עם זאת, גם בדיקת המהימנות הטובה ביותר לא מונעת לחלוטין את הסיכון ולכן המעסיקים צריכים להישאר עם אצבע על הדופק.

שיטות לבדיקת מהימנות עובדים

מהימנות נמדדת בעקביות שאותה מגלה המעביד כאשר הוא משוחח עם החוקר. במידה ומבצעים בדיקת מהימנות עובדים בשלב הגיוס, אפשר לכלול בה התרשמות משפת גוף, יכולת ביטוי, אמינות ועוד. במקביל, רצוי להשתמש במקורות מידע חיצוניים כדי לבדוק את המהימנות של העובד ולהתרשם מהסיבות שבגינן הופסקה העסקתו במקומות עבודה קודמים, מרקע פלילי או מרקע כלכלי. כל עוד החקירה והבדיקה נעשים לפי הוראות החוק, הממצאים עצמם קבילים בבית משפט והמעסיק רשאי להשתמש בהם כדי לקבוע את מהימנות המועמד.

מהי התנהגות בלתי הולמת?

לכל מעסיק יש את האפשרות לקבוע מהי התנהגות בלתי הולמת מבחינתו. מובן שגם כאן חשוב להישאר כפופים להוראות החוק ולדיני עבודה, אך באופן עקרוני המעסיק יכול להחליט שהוא מבצע חקירות לכל העובדים על רקע חשד להתנהגות כזו. במידה ומתעורר חשד להתנהגות בלתי הולמת מצד אחד או יותר מהעובדים, אפשר לבצע בדיקות מקיפות שאולי ימנעו גניבה או ריגול תעשייתי.

תדירות החקירות

חקירות עובדים יכולות להתבצע לאור חשש מדליפת מידע מהעסק או באופן יזום. אם המעסיק יוזם חקירות כאלה, הוא רשאי לבחור באיזה מחלקות לבצע אותן ובמי להתמקד. ובדרך כלל יבחר משרד חקירות פרטיות עם ניסיון עבר בתחום. היתרון של חקירות בתדירות גבוהה הוא יצירת הרתעה מסוימת כלפי העובדים ובסופו של דבר גם סביבה בטוחה יותר. כמו כן, יש תחומים שבהם נהוג לבצע את החקירות בתדירות גבוהה. אלו כוללים תחומים כמו סייבר ואבטחת מידע, חברות תעשייתיות וחברות ממשלתיות שעוסקות בפיתוח ובייצור של אמצעי לחימה.

ריכוז חקירות בארץ ובחו”ל

ההחלטה לבצע חקירות עובדים היא הזדמנות מעולה לשלב שירותי חקירות נוספים. ראשית, את החקירות אפשר לבצע באופן סימולטני גם בארץ וגם בחו”ל. חקירות שמתקיימות בו זמנית עבור עובדים של חברות גדולות מפחיתות את הסיכוי לדליפת מידע ולתיאום גרסאות בין העובדים. שנית, ניתן לשלב את החקירה עצמה עם מעקבים מסחריים, חקירות כלכליות וריגול תעשייתי. כאן השאיפה היא להתחיל את החקירה על רקע הסימנים המחשידים – אך להתקדם עד לחקר האמת לפי הממצאים שעולים מהשטח.

חקירות במגזר הפרטי והעסקי

מבחינת אופי החקירה עצמה לא אמורים להיות הבדלים בין המגזר הפרטי והעסקי. כל עוד מדובר בחקירה שנפתחת על רקע חשד לעבירה פלילית או להפרת אמון, עובדים במגזר הציבורי לא מוגנים גם אם הם שייכים לוועד עובדים חזק. באותה מידה, עובדים במגזר הפרטי צריכים לדעת שהם יכולים לקבל זימון לחקירות בכל רגע נתון. התנאי היחיד הוא סעיף בחוזה ההעסקה של העובדים שמתיר חקירות כאלה ואף קובע לאיזה מגבלות הן כפופות.

חקירות עובדים כהשקעה

בסופו של דבר, מעסיקים צריכים להתייחס לחקירות משרד פרטיות כהשקעה. על אף חוסר הנעימות והרגישות, מעורבות מקצועית עשויה למנוע פגיעה אנושה במוניטין של העסק והפסד כספי על רקע גניבות ומעילות. החקירה עצמה מתבצעת באופן שמשרת את האינטרסים של המעסיק ומאפשר לו ליצור סביבת עבודה בטוחה יותר לכולם.

יש ספק? אין ספק: פונים לדגן חקירות

שירותי דגן זקס משרד חקירות הם הדרך הטובה ביותר לשמור על דיסקרטיות תוך כדי חקירות עובדים ולהשיג הגנה משפטית מלאה. נציגינו ישמחו לעמוד לרשותך עם הפרטים המלאים ובחיוג למספר 050-822-9561 נוכל לתאם עבורך חקירות עובדים ברמה הגבוהה ביותר.

תחומי התמחות נוספים

ניהול סיכון ארגוני

ניהול סיכון ארגוני

ארגון בלי סיכונים מתחיל בדגן חקירות שירותי דגן חקירות מותאמים ללקוחות עסקיים ולחברות בכל התחומים. יש לנו מעל 20 שנות ניסיון בניהול סיכון ארגוני עבור

קרא עוד »
בדיקת האזנה לטלפון סלולרי

בדיקת האזנה לטלפון סלולרי

בודקים את הטלפון שלך לעומק בחברת דגן חקירות ישמחו לתאם עבורך בדיקת האזנה לטלפון סלולרי בהקדם. יש לנו צוות מומחים שמגיעים מתחומים שונים ומאחורינו שורה

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות