מעקב אחר עובדים במקום העבודה

העבודה שלנו היא לחשוף בפניך את האמת

במשרד דגן חקירות מתמחים מעל 20 שנה בחקירות עבור לקוחות במגזר הפרטי והעסקי. התמחות בשני המגזרים מאפשרת לנו להציע גם שירותי מעקב אחר עובדים במקום העבודה ברמה גבוהה ולחשוף בפניך את האמת. אנו מתחייבים לשמור על האינטרסים שלך, לעדכן אותך לגבי התפתחויות ולתת לך מידע מבוסס. משרד חקירות כמו שלנו ישמח להתחיל לחקור עבורך בהקדם וכל אחד מנציגינו יכול לייעץ לך במסגרת פגישת היכרות ראשונית.

מה המאפיינים המיוחדים של איסוף מידע על עובדים? למה כדאי לבצע את המעקב באופן מקצועי וחוקי? איך קובעים את מידת הפרטיות שיש לכל עובד וכיצד שומרים עליה?

אדם ממוצע מבלה מעל שליש מיומו במקום העבודה. מהבחינה הזו אין הבדל בין סוגי עובדים, תחומים וענפים והנתונים על מספר שעות העבודה משותפים לרוב המדינות המערביות. כתוצאה מכך, חלק מהעובדים סובלים מתהליך מהיר ומואץ של שחיקה ורבים גם עוברים על החוק. המעבר על החוק עשוי לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, אך הוא בדרך כלל מסכן את המעסיק. הפתרון האידיאלי מבחינת המעסיק במצבים כאלה הוא לתאם שירותי מעקב ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

מאפיינים של מעקב אחר עובדים במקום העבודה

מעקב אחר אנשים במקום עבודתם הוא שירות ייחודי בגלל כמה סיבות. קודם כל, מקומות עבודה מקשים על המעקב ומחייבים מחשבה מחוץ לקופסה מבחינת בחירת אמצעי חקירות ואיסוף מידע. בישראל למשל אסור על פי חוק לבצע האזנות סתר, לכן אי אפשר להשתמש בכלי הזה כדי לאסוף מידע. היות ויש גם מקומות עבודה קטנים מבחינת גודל החלל, קיימים קשיים טכניים והגמישות של החוקר הפרטי עלולה להיות מוגבלת.

מעקבים באמצעים טכנולוגיים

לרשותם של המעסיקים עומדים אמצעים טכנולוגיים שונים ומגוונים שבהם הם יכולים להשתמש כדי לפקח על הנעשה במקום העבודה. הבעיה היא שהשימוש באמצעים אלו לפיקוח על העובדים עלול להתנגש עם עקרונות בסיסיים במשפט העבודה, אלא אם מערבים חוקרים פרטיים. במילים אחרות, העסקת חוקר פרטי לצורך מעקב אחר עובדים במקום העבודה היא אינטרס מובהק של המעסיק.

מעקבים כאינטרסים של המעסיק

המעסיק הוא הגורם שברוב המקרים יוזם מעקב אחר עובדים במקום העבודה. חלק מהמעסיקים מתאמים מעקבים מן הסוג הזה כאשר מתעורר אצלם חשש לריגול תעשייתי מצד אחד העובדים, בעוד אחרים בוחרים להתחיל במעקבים לקראת מיזוג עם שותפים, לפני פיטורים או לטובת איסוף מידע בלבד. חקירות עובדים מסוג זה הוא דבר מוכר בקרב משרדים מכל התחומים אשר חוששים לפעילותם.

היתרונות של מעקב מקצועי

המעסיק צריך לבצע מעקב אחר עובדים יחד עם חברת חקירות כי זה מגן עליו מפני תביעות. במקביל, חקירות פרטיות מבוצעות תחת הוראות החוק והן אמינות, מהירות ומקצועיות יותר מאשר אמצעים טכנולוגיים שבהם המעסיק לא יודע להשתמש. נוסף על כך, חקירות עסקיות הן הוצאה מוכרת ולכן גם מבחינה כלכלית עדיף למעסיק להשתמש בהן מאשר לעקוב אחר העובדים באופן עצמאי.

מעקב אחר עובדים במקום העבודה

התמודדות עם הקשיים במקום העבודה

התפקיד של חוקר פרטי הוא לבצע את המעקב באופן שבו האינטרסים של המעסיק לא ייחשפו. לפיכך, הוא יכול לבחור כיצד להתמודד עם הקשיים ולשלב בין כלים ושיטות. ממש כמו חוקר פרטי בגידות שעובד באותה השיטה ומוציא את מיטב הפרטים מכל סיטואציה ומקרה. על מנת לספק את הלקוח שפנה אליו. בעזרת השילוב בין הכלים החוקר הפרטי שומר על דיסקרטיות, אך במקביל הוא גם משיג תוצאות ונשאר אפקטיבי. כמו כן, ייתכן שהחוקר הפרטי יידרש לשלב בין המעקבים בתוך מקום העבודה עצמו לבין מעקבים שיבוצעו ברחוב, באזור כולו ושכונת המגורים של העובד.

התאמת מקום העבודה למעקב

אחד הדברים החשובים ביותר בשירותי מעקב אחר עובדים במקום העבודה הוא התאמה מראש של התנאים. את התאמת מקום העבודה למעקב צריך לבצע על פי חוק, בכפוף לכללי האתיקה ולפי הנחיות ופסקי דין תקדימיים. בפועל, ההתאמה של מקום העבודה למעקב עשויה לכלול המלצות על התקנת מצלמות נסתרות ושימוש בחקירות מחשב. ככל שהתנאים במקום העבודה יהיו מתאימים יותר למעקב אחר עובדים, כך עולים סיכויי ההצלחה.

מעקבים בלי לפגוע בפרטיות

עובדים זכאים לפרטיות גם במקום העבודה ולכן אסור להגיע למצב שבו המעקבים פוגעים בה. זו על פניו עלולה להיראות כמגבלה מבחינת החוקר הפרטי, אך אנשי מקצוע עם ניסיון יודעים לאסוף מידע אמין גם בלי לעבור על החוק. חוץ מזה, פגיעה בפרטיות העובדים מהווה בעצמה הפרה של כללי אתיקה עבור חוקרים מקצועיים. בכל מקרה, הנקודה היא שמעקבים לא אמורים לבוא על חשבון פרטיות העובדים ואין שום סיבה שהאינטרס של המעסיק יתנגש עם הוראות החוק.

איזון בין זכויות העובדים והמעסיקים

בתי משפט לעבודה בישראל נוטים לחפש את האיזון בין זכויות העובדים והמעסיקים. מצד אחד, ברור שלעובדים מגיעה פרטיות מלאה ושהם צריכים להרגיש בנוח במקום העבודה שלהם. מצד שני, למעסיק יש זכות ניהולית לפקח על העובדים ולוודא שהאינטרסים שלו נשמרים. לפיכך, גם שירות מקצועי של מעקב אחר עובדים במקום העבודה כפוף לאיזון בין זכויות העובדים והמעסיקים ועליו להתבצע באופן מסודר. וכך, חוקר פרטי בעל רישיון שמשכירים את שירותיו לעבודה מסוג זה יכול לבצע את העבודה בנחת ועליו לבדוק שיש ללקוח את כל האישורים הדרושים לביצוע מעקבים ותצפיות מסוג זה.

הגדרת מטרות לפני ביצוע המעקב

אחת הדרכים הטובות ביותר לשמור על האיזון בין זכויות העובדים והמעסיקים היא להגדיר את מטרות המעקב. אין למשל סיבה לנסות לעקוב אחר כל העובדים ללא יוצא מן הכלל, בעיקר אם רוצים לחסוך זמן וכסף. לחילופין, אפשר להגדיר 2-3 אובייקטים מרכזיים לחקירה ולשלב חקירות פרטיות בכלים שונים כדי לאסוף עליהם כמה שיותר מידע למשל מעקב אחר שעות עבודה או מעקב אחר עובד מסויים. את מטרות המעקב מגדיר המעסיק יחד עם חברת החקירות וניתן גם לקבוע יעדים חדשים תוך כדי תנועה.

החובות החלות על המעסיק

כל מעסיק שמעוניין לתאם מעקב אחר עובדים במקום העבודה צריך להכיר את החובות שחלות עליו. ראשית, על המעסיק לגבש מדיניות לגבי אופן והיקף השימוש במצלמות מעקב ולהציגה בשקיפות בפני העובדים. שנית, אסור למעסיק להשתמש בהקלטות למטרות שחורגות מהתכלית שנקבעה מראש או לצלם את העובדים ללא ידיעתם באזורים אינטימיים. יתרה על כך, אסור למעסיק אפילו לבקש מהעובדים הסכמה עקרונית לבצע צילומי סתר במשרדים שלהם.

כיצד קובעים את מידת הפגיעה בפרטיות?

כפי שאפשר להבין, מידת הפגיעה בפרטיות העובדים אינה אחידה אלא נקבעת לפי פרמטרים מסוימים. את מידת הפגיעה בפרטיות קובעים לפי המאפיינים השונים במקום העבודה, כמו למשל על בסיס ההבדלים בין הפרטיות הקיימת בעמדת העבודה האישית של העובד – לבין מידת הפרטיות שלה הוא זכאי באזורי המנוחה, באזורים הציבוריים או באזורים שפתוחים לקהל. מובן שגם אלו שיקולים שצריך להביא בחשבון טרם מעקב אחר עובדים במקום העבודה ולפני שמתחילים לאסוף את המידע.

מעקבים למטרות לגיטימיות

מעסיקים צריכים לזכור שמותר להם לבצע מעקבים רק במידה והמטרה לגיטימית. בכל מקרה אחר, המעסיקים חושפים את עצמם בפני תביעות והם עלולים לבצע עבירה פלילית. אם למעסיק יש תהיות מסוימות לגבי הלגיטימיות של מעקבים או חקירות ספציפיות, עדיף לו להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים מאשר לקחת על עצמו את הסיכון.

אנחנו כאן בשביל העסק שלך

בחברת דגן חקירות ישמחו לתת לך את כל הפרטים על חקירות עסקיות. כמו כן, אנו מספקים שירותי מודיעין עסקי, חקירות פרטיות, שירותי קב”ט ושירותים רבים נוספים. נציגנו מנוסים גם במעקב אחר עובדים ואנו מכירים מקרוב את לשון החוק. בחיוג למספר 050-822-9561 נוכל לתאם בשבילך מעקב אחר עובדים במקום העבודה בהקדם, באופן אמין ובצורה נוחה ודיסקרטית.

תחומי התמחות נוספים

בדיקת מהימנות עובדים

בדיקת מהימנות עובדים

בדיקת מהימנות עובדים מה חשוב גיוס עובדים חדשים לעסק אינו עניין של מה בכך, שכן מדובר בתהליך מסודר וממוקד שמטרתו להביא את האנשים המתאימים אל

קרא עוד »
חקירות עובדים

חקירות עובדים

עובדים בשביל הבטיחות שלך בדגן חקירות מטפלים כבר מעל 20 שנה בסוגיות שקשורות לחקירות עובדים ומעקבים. אנו מבינים את הרגישות של הנושא עבורך, מתחייבים להעמיד

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות