ניהול סיכון ארגוני

ארגון בלי סיכונים מתחיל בדגן חקירות

שירותי דגן חקירות מותאמים ללקוחות עסקיים ולחברות בכל התחומים. יש לנו מעל 20 שנות ניסיון בניהול סיכון ארגוני עבור מפעלים, גופים מוסדיים וחברות ביטחוניות. אנו נוכל לנהל עבורך את הסיכונים באופן מקצועי ולעדכן אותך בזמן אמת לגבי התפתחויות. מעבר לכך, מטרתנו היא להפוך אותך לשותף פעיל בתהליך קבלת ההחלטות. את זה נעשה עבורך על בסיס ייעוץ בניהול סיכונים ותוך שימוש בכלי חקירות מתקדמים כמו מעקבים, ריגול תעשייתי, בדיקת מהימנות עובדים, בדיקות האזנה ועוד – לפי החוק בלבד.

ניהול סיכון ארגוני והתמודדות איתו

מהו סיכון ארגוני – ואיך מתמודדים עמו? מהו ההבדל בין סוגי סיכונים שונים עבור ארגונים? מה עושים אחרי שמתמודדים עם הסיכון ואיזה יתרונות יש לניהול נכון של הסיכונים עבור הארגון שלך?

סיכונים הם חלק בלתי נפרד מכל ארגון. עם זאת, החדשות הטובות הן שאפשר לנהל את הסיכונים – ולעשות זאת בצורה כזו שגם תמנע אותם. התנאי העיקרי לניהול ומניעת סיכונים הוא מעורבות של חברת חקירות חיצונית, מקצועית ומיומנת. בעוד מנהלי הארגון עוסקים בתפעול ובעבודה השוטפת, לחברת חקירות יש את הידע והניסיון על מנת לבצע ניהול סיכון בחברה ובמידת הצורך להציע שירותי ייעוץ בניהול סיכונים לטווח הקצר והארוך.

למה לכל ארגון יש סיכונים אחרים?

ניהול סיכון ארגוני אפקטיבי מותנה בהתאמתו לאופי הפעילות של החברה או העסק. באופן כללי, לכל ארגון יש סיכונים אחרים שנובעים מסוג הפעילות שלו. התהליך של ניהול סיכונים קשור בניהול השוטף ומטרתו היא לאתר בשלב מוקדם את הסיכונים והמפגעים. בהמשך, ניהול יעיל של הסיכונים בהתאם לסוג הארגון ותחום הפעילות גם מאפשר הערכה של עוצמת הפגיעה והנזק וקביעת סדר עדיפויות.

יתרונות אופרטיביים של ניהול סיכונים

בעלי ארגונים וחברות צריכים לזכור את היתרונות האופרטיביים של ניהול סיכון ארגוני. ראשית, ניהול סיכון ארגוני משפר נהלים והופך אותם לאפקטיביים. הוא מקטין את זמן התגובה בקרות אירוע כשל, מונע הוצאות מיותרות ומבטיח ציות להוראות חוק, תקנות והנחיות. שנית, ניהול סיכון ארגוני עוזר לנצל באופן אופטימאלי את משאבי הארגון. בהיבט הזה, ניהול סיכונים הוא כלי שעוזר למנהלי ארגונים לעמוד בתקציב שעומד לרשותם ואף לנצל אותו על הצד הטוב ביותר.

הגדרת השיפור הנדרש לצרכי מעקב

השלבים המוקדמים של ניהול סיכונים בארגון מייצגים רק חלק מהשירות שניתן על ידי משרד חקירות מקצועי. בשלבים מאוחרים יותר אפשר להגדיר את השיפור הנדרש כלפי כל סיכון – ואת ההשקעה הנדרשת כדי לתקן אותו. לפיכך, ניהול סיכונים מקצועי הוא גם חלק מניהול פרויקטים והוא מחייב הכנת תכנית מסודרת. הניהול נועד להפחית את השפעת הסיכונים על יעדי הארגון והפרויקט, אך הוא נמדד לפי סבירות המימוש שלו ובהתאם לסדר העדיפויות שנקבע בשלבים המוקדמים.

היערכות לקראת סיכונים צפויים

סיכון ארגוני מוגדר כאירוע שהתרחשותו עלולה להביא לפגיעה כספית או תדמיתית. מבחינת הארגון, הסיכון הוא בלתי נמנע אך בעזרת ניהול סיכון ארגוני נכון אפשר לזהות אותו, להעריך את משמעות התרחשותו ולשער מהי הדרך הנכונה להתמודד איתו. ככל שהזיהוי של הסיכון נעשה בצורה מהימנה ומדויקת יותר, כך עולה הסיכוי לאפקטיביות של הפתרון. כמו כן, ייעוץ בניהול סיכונים בחברה עסקית וביצוע עבודת מודיעין עסקי מאפשר לצמצם מלכתחילה את החשיפה אליהם ולהגדיר אסטרטגיה להתמודד איתם אם וכאשר יתרחשו.

ניהול סיכון ארגוני

ניהול סוגים שונים של סיכונים

ניהול סיכונים תפעוליים מבוצע מטבע הדברים בצורה אחרת לעומת ניהול סיכונים פיננסיים. אחד התפקידים של אנשי מקצוע שנושאים באחריות על ניהול סיכון בחברה פרטית או ציבורית הוא לסווג אותו מראש, כדי לבחור את האסטרטגיה המתאימה עבורו. בתוך כך, יש להבחין בין סיכונים לחיי אדם ובהם תאונות עבודה לבין סיכונים תדמיתיים וסיכונים של תאימות לרגולציה, לחוק או לכללי האתיקה המקובלים בתחום שבו עוסק הארגון.

מתי לא נדרשת התמודדות עם סיכונים?

הערך המוסף של ניהול סיכון ארגוני מתבטא במקרים שבהם ההשקעה בהתמודדות עם הסיכון גדולה מהנזק. במילים אחרות, ייתכן ושירותי ייעוץ בניהול סיכונים יגלו שכלל לא נדרשת התמודדות עם הסיכון. במקרים כאלה האחריות של מנהלי הארגון היא למנוע את הישנות הסיכון בעתיד ולמזער נזקים שנובעים מהתממשות התרחיש.

החשיבות של הערכה מחדש

התהליך של ניהול סיכון ארגוני ממשיך גם אחרי שממתמודדים איתו. למעשה, מדובר בתהליך מחזורי שבו אחרי כל התמודדות עם סיכון קודם נערכים לקראת סיכונים חדשים. בין היתר, אחרי ההתמודדות והחזרה לשגרה יש צורך בהערכה מחדש של הסיכונים, בתעדוף הטיפול בהם בעתיד לאור הממצאים ובהגדרה נוספת של השיפור הנדרש. השאיפה היא לנצל את ההתמודדות הקודמת עם הסיכונים כדי למנוע אותם בעתיד – או לפחות בשביל להסיק מהם מסקנות אופרטיביות.

איזון בין חדשנות ומניעת משברים

הסוד של ניהול סיכונים מקצועי הוא השגת איזון בין חדשנות ומניעת משברים. מצד אחד, כל ארגון צריך לחדש את הפעילות, השירותים והמוצרים שלו על מנת להישאר רלוונטי. מצד שני, אותם תהליכי התחדשות הם אלו שמגבירים את הסיכון עבור הארגון או החברה. כאן נכנסים לתמונה שירותי ניהול סיכונים ובעזרתם אפשר להשיג את האיזון הדרוש בלי להתפשר על חזון העסק, החברה או הארגון.

ניהול סיכונים לעמידה ביעדים

עוד השלכה חיובית של ניהול סיכונים אפקטיבי היא עמידה ביעדים. הנחת המוצא היא שעמידה ביעדי הארגון היא מקור לצמיחה, לכן צריך להגדיר יעדים ברורים ולעשות הכל על מנת להשיג אותם. בתוך כך, אפשר להשתמש בכלים של ניהול סיכונים כדי לאפשר לארגון לצמוח בלי לסכן אותו. מהבחינה הזו, הניהול מאפשר לזהות מלכודות והפתעות מראש ולשלב תכנית פעולה סדורה גם תוך כדי צמיחה ועמידה ביעדים ספציפיים.

הובלת תהליכי ניהול סיכונים

תהליכי ניהול סיכונים עוברים מהשדה התאורטי למציאותי רק כאשר הם מובילים בצורה נכונה ועל ידי אנשי מקצוע מיומנים. הובלת תהליכי ניהול סיכונים מחייבת מעורבות מצד העובדים, הדרכות לבעלי תפקידים בכירים וביצוע שורה ארוכה של שינויים. כמו כן, הובלת התהליכים דורשת השקעה של זמן ומשאבים. הזמן הנדרש מאפשר לבצע סקר סיכונים ולאחר מכן להעריך את אומדן הסיכון לאור תחומי הפעילות של הארגון. לבסוף, קביעת לוח זמנים עוזרת ליצור מפת סיכונים ולקבוע תכנית טיפול תוך כדי הניהול השוטף.

המורכבות של ניהול סיכון ארגוני

מנהלי חברות ובעלי ארגונים זקוקים לשירות חיצוני של ניהול סיכונים. אף על פי שהם מכירים טוב מכל אחד אחר את תחומי הפעילות של החברה, הם צריכים לקבל פרספקטיבה טרייה ורעננה בשביל להבין את משמעות הסיכונים שעל הפרק. הטעות הנפוצה בהקשר הזה היא לנסות לנהל את הסיכונים באופן עצמאי – בעוד בפועל מדובר במשימה מורכבת שמחייבת מקצועיות ומיומנות. חוץ מזה, חברת חקירות מנוסה בניהול סיכונים והידע שנצבר מפרויקטים קודמים יכול לשמש גם את הלקוחות החדשים שלה.

הגיע הזמן לצמצם את הסיכון

בדגן חקירות ישמחו לתאם עבורך שירותי ייעוץ בניהול סיכונים גם בהתראה קצרה. אנו מעסיקים צוות עם ניסיון של מעל 20 שנה וגאים בעיקר בשירות לקוחות מקצועי. אצלנו מחכות לך תשובות לכל השאלות וארגז כלים מגוון למעקבים, חקירות כלכליות ועוד. כל שנותר לך לעשות כעת הוא לחייג למספר 050-822-9561 ולהתחיל בהקדם תהליך מסודר ואפקטיבי של ניהול סיכון ארגוני בליווי וייעוץ מקצועי.

תחומי התמחות נוספים

חקירות כלכליות

חקירות כלכליות

שירותי מידע בעלי ערך רב לעתיד העסק שלכם דגן משרד חקירות מתמחים בחקירות מורכבות ומקפידים לבצע את העבודה בדייקנות ותוך שמירה על השגת החומר בצורה

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות