גילוי מתחזים ברשת

רשת האינטרנט והרשתות החברתיות, כגון פייסבוק, אינסטגרם ואחרות, הם פלטפורמות המאפשרות ליצור ולשמר זהות דיגיטלית בעלת נוכחות בעזרת תמונות, פוסטים, פרטים אישיים, דעות, התכתבויות, לייקים וכן הלאה. מצד אחד, מדובר בפלטפורמות מצוינות לצרכים אישיים ועסקיים, אך מצד שני אין זה נדיר שאנשים מקימים פרופילים פיקטיביים ולמעשה מציגים את עצמם כאדם אחר לחלוטין. מדוע הם עושים זאת? איך מתגלים מתחזים באינטרנט, וכיצד חברתנו יכולה לסייע? על כך בשורות הבאות.

למה אנשים מתחזים באינטרנט

יש מגוון סיבות שבגללן אנשים עשויים להתחזות ברשת. לדוגמא, הקמת פרופילים פיקטיביים בפייסבוק ובפלטפורמות אחרות נהוגה על ידי עברייני מין, המבקשים ליצור קשר עם ילדים. ואולם, גם אנשים נורמטיביים עשויים להקים פרופיל פיקטיבי מפני שקיים ריגוש בהצגה עצמית כאדם אחר, אולי אדם יותר מוכשר, יותר צעיר, יותר נמרץ, יותר מפתה, או אולי אדם שאינו נשוי או בעל ילדים, אדם עם הרבה כסף או תחביבים ייחודיים וכן הלאה. במילים אחרות, עצם הריגוש והיכולת לקיים קשרים “מתחת לרדאר” כפתרון לבדידות או לשעמום, הוא סיבה נפוצה להקמת פרופילים פיקטיביים.

יחד עם זאת, לעיתים הפרופילים הללו גם מוקמים לצורך הוצאת אינפורמציה, כלומר כדי לפתות מישהו למסור מידע שלא היה נמסר במקרה אחר ולאור הכרת הנתונים האמיתיים. לדוגמא, יש אנשי עסקים, שרלטנים למיניהם וגורמים העוסקים בריגול עסקי, הפותחים פרופיל פיקטיבי בפייסבוק כדי להוציא אינפורמציה על חברות מבעלי תפקידים, כדי להוציא כספים ממשקיעים וכן הלאה. מלבד זאת פרופילים פיקטיביים עשויים להיות למטרות רבות נוספות, למשל פיתוי לקשר רומנטי או מיני ואף להעברת כספים לאדם המציג את עצמו באור חיובי שאינו נכון.

איך לזהות פרופיל פיקטיבי באינטרנט?

יש כמה דברים שניתן לעשות. ראשית, בפרופיל הפיקטיבי בפייסבוק או בכל פלטפורמה אחרת מצויים מן הסתם פרטים על חברים, בני משפחה ואנשים קרובים אל בעל הפרופיל. ניתן לנצל את המידע העשיר והחופשי ברשת כדי לברר האם מדובר באנשים אמיתיים, והאם הם באמת חברים שלו או מכירים אותו. כמו כן, אם מדובר בפרופיל דל יחסית בתמונות או אפילו ללא תמונות, ואם מדובר בפרופיל חדש או עם מעט פרטים וחברים, ייתכן כי הוא פיקטיבי והוקם למען מטרה ספציפית. בעת ביצוע מעקבים לגבי פעילות הפרופיל תוכלו לגלות האם הוא אמיתי או לא בקלות. בנוסף, יש לשים לב להתכתבויות עם בעל הפרופיל ולראות האם הנושאים והשאלות שהוא מעלה מכוונים לנקודות שמדליקות נורת אזהרה.

האם פרופיל פיקטיבי הוא חוקי?

ככלל, החוק בישראל קובע כי התחזות לאחרים היא עבירה פלילית, וישנם גם עונשי מאסר בלתי מבוטלים על ציון פרטים שאינם נכונים או גניבת זהות. יחד עם זאת, הדבר תלוי בכוונה העומדת מאחורי הזהות הבדויה. למשל, אם אדם עושה זאת פשוט כדי לשמור על אנונימיות ברשת, או למען הריגוש שבדבר, אבל בלי כוונה להונות אחרים – הרי שההתחזות הינה חוקית. מצד שני, הצגה עצמית כעובד ציבור או כבעל מקצוע כמקצוע (שוטר, פקח, רופא וכדומה) הינה עבירה פלילית שעונש כבד בצידה. על כן, בשורה התחתונה השאלה היא מה הכוונה שמאחורי ההתחזות: אם מדובר למשל בפיתוי אישה לקיום יחסי מין, להוצאה של כספים או מידע וכדומה – זוהי עבירה פלילית, ואם לא הייתה כוונה להונות – אין זו עבירה.

איך אפשר להתגונן מפני מתחזים ותרגילי עוקץ ברשת?

ההתגוננות מפני מתחזים ברשת ותרגילי עוקץ מצריכה מעל הכל אחריות אישית וזהירות מתבקשת. בראש ובראשונה, שימו לב להנחיות שהובאו לעיל. שנית, אם עולה בכם חשד כי האדם העומד מאחורי הפרופיל אינו מי שהוא מתיימר להיות, נתקו קשר. מלבד זאת, אל תתפתו לפתוח הודעות הנשלחות למייל מגורמים שאינכם מכירים, ובוודאי אל תלחצו על קישורים בתוך המייל. כמובן שגם לא כדאי למסור את מספר הטלפון, לתת כתובת או לקבוע להיפגש, לתרום או להעביר כספים למען מטרה כזו או אחרת. כמו כן, במקרים של חשד לפרופילים פיקטיביים שאינכם בטוחים לגביהם, ויש להם חשיבות מבחינתכם, תוכלו לפנות אל משרד החקירות שלנו.

איך חוקר פרטי יכול לסייע לגלות מתחזה?

ראשית, חשוב להבין כי הטכנולוגיה המתקדמת ומורכבות השרתים הבינלאומיים בימינו, כמו גם תקנות הסודיות המחייבות את ספקיות האינטרנט, מעמידים קשיים בלתי מבוטלים בפני התחקות אחר האדם האמיתי שעומד מאחורי הפרופיל. אכן, מי שמבין דבר או שניים בפלטפורמות החברתיות וברשת בכלל, יכול בקלות די רבה ליצור חשבון פיקטיבי שלא ניתן יהיה להתחקות אחר מקורו. יחד עם זאת, פנייה אל חוקר פרטי בהחלט עשויה להועיל בעצם זיהוי הפיקטיביות של החשבון.

כל משרד חקירות מכיל מחלקות סייבר המאוישות על ידי יוצאי יחידות מיוחדות, האמונות בין היתר על חקירות מחשב. מדובר במומחים שכבר ראו הרבה בחיים ומחזיקים בידע, בניסיון ובכלים המאפשרים לזהות, לעיתים במהירות רבה למדי, האם מדובר בפרופיל פיקטיבי או מהימן. לכן, במקרים בהם אנשים מהשורה אינם בטוחים לגבי האדם העומד מאחורי הפרופיל, ואינם מצליחים להגיע למסקנה ברורה למרות בדיקות שביצעו, המומחים שלנו יכולים לייעל את העבודה ולהביא תשובות ודאיות. במקרים מסוימים, ייתכן שגם נוכל להגיע אל הזהות האמיתית של בעל הפרופיל.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים לקריאה

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות