חשיפת ריגול תעשייתי – כך תצילו את החברה שלכם מנפילה עסקית

מטרת המודיעין העסקי היא להשיג יתרונות תחרותיים באמצעות המידע המתקבל בעת קבלת החלטות ניהוליות. הריגול התעשייתי הוא כלי יעיל המאפשר לחברות מתחרות לתפוס עמדות מנהיגות ולחזק את מעמדן בשוק. הריגול התעשייתי הוא אוסף של פעילויות שמטרתן לחשוף מידע מסחרי למטרות רווח מהותי. לכן, כל השיטות לחילוץ מידע אינן חוקיות. כדי להגן על העסק שלכם מפני ריגול מסוג זה, עליך לפנות לסוכנות בילוש המומחה בפעולות חשיפת ריגול תעשייתי וחקירה של פעילות ריגול תעשייתי. הם יפתחו עבורכם מערך של אמצעים יעילים למניעת ריגול תעשייתי, יבצעו איתור וחקירה של פעילות ריגול, ירכיבו מודל איומים ויוציאו המלצות על הגנת מידע ביחס לעסק שלכם.

מדוע מודיעין עסקי הוא חשוב?

אף עסק לא יכול להתפתח ללא תכנון, תוך שימוש במידע הקשור לתחום הפעילות, שווקי המוצר. מטכנולוגיות ייצור יישומיות ופיתוחים סודיים של מודרניזציה ועד לפגישות ניהוליות עם שותפים פוטנציאליים, נתונים ארגוניים יכולים להפוך למושא עניין של מתחרים. נקיטת אמצעים של גישה בלתי חוקית למידע לשימוש נוסף במטרה סופית להשיג הטבות, כאשר, כפי שאומרים, “המטרה מקדשת את האמצעים”, זה מה שנהוג לכנות ריגול תעשייתי.

שיטות המשמשות בריגול תעשייתי

התפתחות הטכנולוגיה השפיעה גם על הרחבת ההזדמנויות להשיג נתונים סודיים באופן בלתי חוקי ולהשתמש בהם בתחרות בלתי הוגנת. כיום, דיבור על סודות מסחריים או מידע סודי אחר הדורש הגנה מיוחדת מגורמים חיצוניים מרמז על הסיכון בשימוש במגוון שיטות של ריגול תעשייתי. אין גבול לכושר ההמצאה שאליו הולכים המתחרים כדי להשיג מידע, מה שהופך את חשיפת ריגול תעשייתי לנחוצה מתמיד. על מנת להשיג נתונים מעניינים, מסמכים טכניים או פרויקטים עסקיים באמצעות ריגול תעשייתי, חברות לא ישרות:

 • מחפשות דרכים להתקרב למומחים המובילים של המתחרים על מנת לגלות את הניואנסים הקשורים לפעילותם;
 • לפתות את מיטב המומחים לעצמם, ולהציע תנאים נוחים במקרה של העברת מידע;
 • ללמוד את פרטי החיים הפרטיים של עובדי המתחרה, להשתמש בהם לסחיטה או שוחד;
 • לשלוח את הסוכנים שלהם לחברה כמומחים מוסמכים שיכולים לקבל גישה לחומרים מסווגים;
 • מעקבים אחר התכתבות עסקית;
 • השגת מידע שלא כדין מפקידים;
 • אמצעים טכניים משמשים לאיסוף נתונים – מכשירי האזנה שונים, באגים, גישה לא מורשית לרשתות מחשבים;
 • להיכנס למשא ומתן כוזב לשיתוף פעולה עם סירוב לאחר מכן, לאחר קבלת המידע הדרוש וכן הלאה.

הנזקים שנגרמים לעסק בעקבות אי חשיפת ריגול תעשייתי

בניגוד לשיטות מודיעין תחרותיות, ריגול תעשייתי מפר ישירות את נורמות החוק והאתיקה. המטרה העיקרית של ריגול תעשייתי היא להשיג יתרון תחרותי על ידי גניבה והעתקה של טכנולוגיות תעשייתיות ייחודיות. הדבר מרמז על קבלה בלתי חוקית ולאחר מכן חשיפה או שימוש במידע שהוא סוד מסחרי.

הנזק שנגרם על ידי ריגול תעשייתי או חשיפת ריגול תעשייתי מאוחרת, הוא שמתחרה חסר מצפון זוכה לגישה לטכנולוגיות וחידושים שלפיתוחם הושקעו משאבים רבים. זה מוריד לחלוטין את המאמץ שהושקע ומונע מהחברה עמדה מובילה בשוק. מידע סודי יכול לגרום יותר נזק מרכוש גנוב. מכיוון שחשיפת סודות רשמיים מובילה בהכרח ל:

 • ירידה בתחרותיות;
 • צמצום השפעת החברה על השוק;
 • ירידה ברווחים;
 • אובדן כספים שהושקעו על פיתוח טכנולוגיות גנובות;
 • ירידה ברווחיות.

כתוצאה מדליפת נתונים, החברה לא תוכל לייצר דבר מלבד הפסדים, מאחר ותצטרכו להשקיע מאמצים חדשים כדי ליצור טכנולוגיות ייחודיות שיחליפו את האבודות.

חשיפת ריגול תעשייתי

חיפוש וחשיפת ריגול תעשייתי

אחת הפעילויות של משרד חקירות תל אביב הוא מתן שירותי חשיפת ריגול תעשייתי. העובדה היא שכמעט בלתי אפשרי לחשוף מרגל בצוות לבד. למנהלים ולבעלים, העיניים “מטשטשות” עם הזמן. בנוסף, המרגל ספציפית יעשה הכל כדי לצבור אמון ולהדוף חשדות מיותרים. רק ראייה מקצועית עצמאית של המצב תעזור כאן, כמו גם שימוש בטכנולוגיות מיוחדות לזיהוי מרגל ולסתור את פעילותו. אנשי מקצוע יוכלו לקבוע את דליפת המידע אפילו לפי סימנים לא משמעותיים, בעוד שאדם רחוק מעולם הריגול פשוט לא יבחין בשום דבר מוזר. ואם לבעלי החברה יש חשד ולו הקטן ביותר לגבי דליפת מידע, עדיף לפנות מיד למומחים על מנת לבדוק חששות אלו בהקדם האפשרי. זכרו: כל עוד המידע הסודי לא נחשף, עדיין ישנה הזדמנות לנקוט באמצעי הנגד הנדרשים. וגם לנקוט באמצעי מניעה כדי למנוע מצבים דומים בעתיד.

העקרונות האינטגרליים של עבודתם של מומחי חשיפת ריגול תעשייתי כוללים:

 • בדיקה מדוקדקת של עובדי החברה. 
 • זיהוי מהיר ומדויק של מקרים חשודים ומשונים.
 • זיהוי גורמים המעידים בעקיפין על נוכחות של מרגל.
 • שימוש בציוד חדיש להבטחת אבטחת המידע של הלקוח.
 • בדיקת העדכנית והתקנת התוכנה העדכנית ביותר.

פנייה לחברת דגן חקירות תסייע להימנע מהדלפות של מודיעין עסקי, סודות רשמיים ומסחריים, תגן על החברה מפני משתתפים בשוק חסרי מצפון, ירידה ברווחיות ופשיטת רגל אפשרית.

חשיפת ריגול תעשייתי – שאלות ותשובות

1. כיצד להגן על נתונים סודיים, מידע מסווג המהווה סוד מסחרי?

לפני מתן גישה לעובד למידע כאמור, רצוי לבדוק, בגבולות המותר (מבלי לעבור על איסור איסוף מידע על החיים הפרטיים), את המידע הנמסר על ניסיון תעסוקתי קודם וקשרים אפשריים עם מתחרים. 

2. כיצד דגן חקירות יעזרו לכם בהגנת החברה מפני ריגול תעשייתי?

ניתן לארגן בדיקה מלאה של הצוות, כמו גם מועמדים לצוות. הדוח יהווה תיק שלם עם מידע אישי, בדיקת קשרים עם מתחרים של המועמד וקרוביו ומידע נוסף. גישה מקצועית מאפשרת לכם לשפר את היכולות והידע שלכם, ובכך למנוע גישה למידע מסווג ולמנוע ריגול תעשייתי מתוך החברה עצמה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים לקריאה

משרדי חקירות בצפון
מאמרים

משרדי חקירות בצפון

אם מעולם לא נאלצתם לשכור חוקר פרטי, ייתכן שלא תבינו מה הם יכולים ומה לא יכולים לעשות. משרדי חקירות בצפון צריכים להיות בעלי רישיון בתוקף

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות

לא מצאתם את מה שחיפשם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם עוד היום בשיחה דיסקרטית

לא מצאתם את מה שחיפשם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם עוד היום בשיחה דיסקרטית