חוקרים פרטיים

אילו הסמכות עוברים חוקרים פרטיים?

פעילותו של חוקר פרטי בישראל מוסדרת באמצעות חוק משנת 1972, הנקרא חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה. על פי חוק, קיימים מספק קריטריונים בהם צריך לעמוד כל מי שמבקש להוציא רישיון חוקר פרטי, בראש ובראשונה היותו תושב ישראל מעל גיל 18 וללא רישום פלילי. מעבר לכך, על מנת להוציא את הרישיון יש לעשות שלוש שנות התמחות/התאמנות במשרד חקירות, כאשר פעילותו של המתמחה מפוקחת על ידי מנהל משרד החקירות באופן אישי.

בחלוף שנה וחצי לאחר שהחלה תקופת ההתמחות במשרד ניתן לגשת אל מבחן הסמכה מטעם משרד המשפטים, בו יש להוציא ציון מינימאלי של 60. בהמשך הדרך, לאחר שעבד לפחות 5 שנים בתור חוקר פרטי מורשה, באישור ובפיקוח של המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה מטעם משרד המשפטים חוקרים פרטיים, יכול החוקר לקבל רישיון של בעל משרד חקירות. רק בשלב זה יכול החוקר הפרטי לצאת לדרך עצמאית, כלומר יוכל לקבל לקוחות פרטיים בעצמו להבדיל מהיותו עובד במשרד חקירות מורשה. יש לציין כי רישיון חוקר פרטי אינו ניתן לכל החיים אלא יש לחדש אותו מדי שנה, ובעיקרון הרישיון יחודש אם לא נפתחו כנגדו הליכים פליליים או הוגשו תלונות.

מי מפקח על עבודתם של החוקרים הפרטיים?

באופן כללי, מי שמפקח על עבודתם של החוקרים הפרטיים בישראל הוא החוק, בדגש על חוק החוקרים הפרטיים משנת 1972, וכן על תקנות וחוקים אחרים כגון חוק העונשין. על פי חוק החוקרים הפרטיים, משרד המשפטים עשוי להקים וועדת משמעת, בהוראת שר המשפטים, אשר תפקידה לבחון קובלנות שהוגשו כנגד חוקרים פרטיים. בנוסף, היועץ המשפטי לממשלה עשוי להורות על בדיקה מטעם קצין משטרה באשר להתנהלותו של חוקר פרטי. מעבר לכך, כמובן שחוקר פרטי ככל אדם בישראל נתון תחת הוראות החוק, המגביל ותוחם את פעולותיו המותרות – כגון איסור על האזנות סתר. בנוסף, תקנות החוקרים הפרטיים עוסקות בשורה ארוכה של נושאים המתווים את ההתנהלות המצופה מחוקר פרטי, כגון שמירה על דיסקרטיות, אתיקה, נאמנות ללקוח, ועוד.

באילו כלים משתמשים חוקרים פרטיים?

מן האמור לעילי ניתן להבין כי חוקר פרטי מומלץ אינו פועל בעולם בלתי מוגבל. נהפוך הוא, יש שורה של מגבלות על פעילותו החוקית, וסמכויותיו אינן כשל שוטרים. לדוגמא, המשטרה יכולה לקבל צו לביצוע האזנת סתר, כלומר האזנה שבה האדם המוקלט אינו יודע שמקליטים אותו, ואילו האדם המקליט אינו מהווה חלק מהשיחה. בנוסף, המשטרה יכולה לקבל צו מבית המשפט המאפשר לה לבצע חיפוש בביתו של אדם החשוד במעשה פלילי כזה או אחר. כמובן שפעולות אלו יכולות להניב ממצאים משמעותיים ביותר המקדמים את החקירה.

יחד עם זאת, חוקר פלילי אינו יכול לנקוט בצעדים כאלו, הפוגעים בזכויות המעוגנות בחוקי יסוד של ישראל. המשמעות היא שחוקרים פרטיים צריכים למצוא פתרונות יצירתיים, שמצד אחד יאפשרו את השגת הראיות למען הלקוח, ומצד שני יהיו במסגרת החוק. אם חוקרים פרטיים במרכז לא יהיו במסגרת החוק, ממילא לא יהיו קבילות בהמשך בבתי המשפט או בכל ערכאה רשמית אחרת, וגרוע מכך – החוקר הפרטי עלול לאבד את רישיונו ולהסתבך בפלילים. לכן, הכלי המרכזי בו משתמש החוקר הפרטי הוא המעקבים, וזאת בנוסף לפתרונות יצירתיים כגון דיבובים, משחקי תפקידים, שימוש ב- GPS, תיעוד במצלמות, או הקלטות חוקיות שבהן החוקר עצמו הוא צד לשיחה.

איזה שימוש ניתן לעשות בהוכחות שמשיגים החוקרים הפרטיים?

כל עוד מדובר בראיות שהושגו בדרך קבילה וחוקית, הרי שניתן לעשות בהן שימוש בכל ערכאה משפטית באמצעות עורך דין או בייצוג עצמי. ניתן להשתמש בהן לצורך חיזוק טענות הלקוח ולסתירת טענות הצד שכנגד מדובר בתביעת נזיקין, ביטוח וכן הלאה, וכמו כן בדיונים שונים של בית המשפט לענייני משפחה, בית דין רבני ועוד. בנוסף, בראיות שמשיגים החוקרים הפרטיים ניתן לעשות שימוש מחוץ לכותלי בית המשפט, למשל בין בני זוג עקב חשד לבגידה או בגידה, תיעוד התנהלות של עובדים בבית עסק, ועוד.

לסיכום, ניתן להגיד שחוקרים פרטיים מוכשרים לבצע עבור הלקוחות שלהם כל עבודת חקירה, מעקב או מודיעין עסקי על ידי מגוון אמצעים העומדים לרשותם. לאחר תקופת מעקב שנעה בין מספר ימים לכמה חודשים או אפילו שנה מתבצעת הכנת דו”ח מעקב ללקוח המעוניין לקבל תשובות לשאלות והטענות שלו. הקפידו לבצע בדיקה מקיפה אודות משרד החקירות שאתם בוחרים לעבוד עימו וודאו כי העבודה נעשית בצורה הכי מקצועית שיש כמו למשל במשרד חקירות של דגן זקס.

תחומי התמחות נוספים

חקירות פרטיות

חקירות פרטיות

כאן בשביל האמת שלך חברת חקירות פרטית דוגמת דגן זקס משתמשת כבר מעל 20 שנה במגוון כלים לשימושיים כדי להביא אליך מידע אמין, קונקרטי ומבוסס

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות